10/06 2023

Někdy se v životě ocitneme na křižovatce, kde si uvědomíme, že potřebujeme změnu. Ať už jde o osobní nebo profesní život, často potřebujeme podporu druhých lidí, abychom našli sílu a odvahu pokračovat. Příběh jednoho z uživatelů našeho azylového domu je přesně takovým příkladem dobré praxe, který stojí za to sdílet.

Having coffee by the tent in the forest
na pokraji sil a přesto vítěz

Petr (jméno změněno) byl kdysi člověkem bez domova. Po náročném období ve svém životě se ocitl na ulici bez peněz, práce a rodiny. Ale místo toho, aby se vzdal, rozhodl se bojovat za lepší budoucnost. Když jsme ho poprvé potkali v našem azylovém domě, bylo jasné, že má talent a vášeň pro něco víc.
Během svého čtyřměsíčního pobytu v azylovém domě Petr tvořil pozitivní prostředí pro ostatní uživatele služby. Jeho ochota pomáhat druhým a sdílet svůj příběh byla inspirací pro mnohé okolo něj. Kromě toho se mu podařilo najít práci, která ho naplňovala a pomohla mu navázat nové kontakty.

Jedním z těchto kontaktů byla jeho kolegyně z práce, Jana (jméno změněno). Jana byla mladá, ambiciózní žena, která sdílela Petrovu vášeň pro kávu a pečení. Brzy začali spolu trávit čas i mimo pracovní dobu a stali se nejen přáteli, ale také partnery v novém podnikání.

Otevření vlastní provozovny: Pohodová kavárna
Petr a Jana si uvědomili, že jejich společný sen je otevřít vlastní kavárnu. Spojili své síly a začali plánovat svůj podnik. Navštívili různé kavárny ve městě, studovali jejich koncepty a hledali inspiraci pro svou budoucí provozovnu. Během této doby si také oba uvědomili, že chtějí být nejen obchodními partnery, ale také těmi životními.
Rok po tom, co se Petr poprvé setkal s Janou, otevřeli svou vlastní kavárnu – skvělé místo s útulným interiérem a výbornou nabídkou kávy a pečiva. Kavárna se stala oblíbeným místem pro setkání s přáteli, rodinné oslavy nebo pracovní schůzky.

Tento úspěch by nebyl možný bez podpory azylového domu v Lysé nad Labem a lidí, kteří v něm pracují. Díky nim se Petr dostal z ulice, našel práci a navázal vztah s Janou. Společně vybudovali nový život a splnili si svůj sen o vlastní kavárně.

Příběh Petra a Jany je dokonalým příkladem toho, jak lze pomocí dobré praxe, podpory druhých lidí a odvahy změnit život k lepšímu. Je to inspirace pro ostatní uživatele azylových domů i širší veřejnost – ukazuje, že i v těch nejtěžších situacích je možné najít sílu k tomu, abychom se postavili na nohy a dosáhli svých snů.

 

Petr se sociální pracovnicí Centra
Petr a Jana ve své kavárně